Dolar TL (USD TRY) Teknik Analizi

Aşağıda Dolar/TL'nin günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikteki kanal çizgilerinden 1 katsayılı kanal çizgisi üzerinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Bu seviye hem 5 günlük VIDYA (Değişken) hareketli ortalamanın hem de grafikte kırmızı renkte gösterilmiş olan kısa vadeli yükselen trend çizgisinin destek gösterdiği yer olması açısından son derece önemli.

Bu desteğin üzerinde kalındıkça bir sonraki kanal çizgisinin geçtiği yerin 17.26 seviyesi olduğunu görüyoruz. 17.26 üzerinde ise Aralık 2021'de görülmüş olan tarihi zirve yeniden hedeflenebilir.

Olası geri çekilmelerde 16.40 seviyesinin kırılması durumunda 15.84 seviyesi destek olarak tekip edilebilir. Bu destek 22 günlük VIDYA (değişken) hareketli ortalamasının da geçtiği seviyedir.

Dolar TL İçin Kısa Bir Temel Analiz

Dolar/TL seviyesini etkileyen faktörler tabii ki aşağıda yazdıklarımla sınırlı değil ama burada kısa bir temel değerlendirme yapmak istiyorum.

İhracatımız rekor kırıyor evet ama diğer taraftan ithalatımız da rekor kırıyor ve sonunda ortaya çıkan cari açık da rekor kırmaya devam ediyor. Cari açık ise dövize olan talebin artması ile sonuçlanıyor. İthalatın rekor kırmasında, ihracatın artması(ihraç edilen ürünlerin hammaddelerinin ithal edilmesi) sebeplerden birisi evet ama belki daha kritik bir sebep bizim kontrol edemediğimiz küresel emtia fiyatlarındaki (özellikle gıda ve enerji) artış. Çok basit bir örnek olması için: Brent petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık artış dış ticaret açığımızın ekstra 5 milyar dolar artmasına sebep oluyor. Enerji krizinin ise 2022 yıllı boyunca devam etmesi kuvettle muhtemel.

Dolar TL ve Piyasanın Süper Bono/Tahvil Beklentisi

Diğer taraftan "Süper Bono/Tahvil" konusu da piyasada öyle ya da böyle bir beklenti yaratmış durumda. Bu bonoların ya da tahvillerin (vadesi bir yıldan fazla ise tahvil, az ise bono) piyasaya çıkması ile ilgili haber akışı durumunda Dolar/TL'de geri çekilme beklenebilir. Ancak, bu bono/tahvilin piyasaya arzı söz konusu olmazsa Dolar/TL'deki yükselişin bu sebepten de devam etmesi muhtemeldir.

DXY (Dolar Endeksi) ve USDTRY

Dolar Endeksi ile Dolar/TL arasındaki korelasyonun zaman zaman yüksek, zaman zaman düşük olduğunu görüyoruz. Kısa vade için korelasyon katsayısında görülebilen bu dalgalanmalara rağmen orta ve uzun vadede DXY ile Dolar/TL arasında genelde yüksek bir korelasyon söz konusu oluyor.

FED'in faiz artışlarına devam edecek olması, ECB'nin faiz artışlarında FED'in gerisinde kalmış olması ABD Dolarının daha da değerli olmasıyla sonuçlanıyor. Dolar Endeksinde son zamanlarda görülmüş olan 101 seviyesinin ise çok önemli bir destek olduğunu değerlendiriyorum. Kısa vadede bu seviyenin altında bir Dolar Endeksi değeri görülme ihtimalinin düşük olduğunu da değerlendirirsek, önümüzdeki dönemde Dolar Endeksinde yeni bir yukarı hareket söz konusu olabilir. Bu da Dolar /TL üzerinde yukarı yönde bir baskı yaratabilir.

Dolar endeksi (DXY) ile ilgili son analiz için şu linke tıklayın: https://mehmetyildizli.com/analiz/DXY-guncel-teknik-analizi-2-6-2022-14-34

Sonuç olarak mevut koşulların devam etmesi halinde, Dolar/TL'deki yükselişin bir süre daha devam etmesi ihtimalinün düşük olmadığını söyleyebiliriz.

 

 

USDTRY teknik analizi 17:36:16